Jak jsme ho poznali

Stalo se to dne 18.5.2010, přesně ve 21:14. První ročník největší mezitýmové soutěže v distribuovaných výpočtech BOINC-Pentathlon pomalu končil. Týmové fórum CNT v té době mělo za sebou pět let svého provozu (od znovuzrození na nové doméně czechnationalteam.cz), starali se o něj tři admini a tři další zkušení moderátoři. Zvyklí jsme již byli na různé útoky SPAMerů, různé reklamy na tabletky, zaručené nabídky zvětšení různých částí našeho těla, rychlé zbohatnutí, a dokonce i na prudiče domácího původu, kteří se baví tím, že rozvracejí různé internetové komunity. V tom se na fóru zjevil velice zvláštní příspěvek, první příspěvek nově registrovaného člena v tématu o právě probíhajícím mezinárodním turnaji Pentathlon. Po prvním pročtení nebylo jasné zda jde o cizí zprávu protaženou translátorem, amatérský příspěvek puberťáka vydávajícího se za někoho mnohem staršího, nebo dílo nějakého generátoru náhodných slov, nu posuďte sami:

Jak jsem již uvedl, o fórum se v té době staralo šest členů týmu, ale najednou si byli nejistí, s čím se to vlastně setkali. Opět uvedu originální nepřekroucenou reakci jednoho z nich (Petnek):

Než jsme se stihli shodnout na identifikaci a zaškatulkování mezi známé i méně známé strojové spamery, na fórum nový člen stihl napsat více než dvě desítky dalších příspěvků do různých témat.  Alespoň každá druhá věta byla k probírané věci, tak jsme usoudili, že spíše než o náhodný generátor slov se jedná o skutečného člověka, který má jen velice zvláštní způsob vyjadřování.

Ve finále to rozhodl opět Petnek 3.6.2010 tímto krátkým příspěvkem:

A bylo vymalováno, Jiří Eisler se připojil do komunity CNT a to velice radikálním způsobem. Dokonce nabídnul svůj starý PC jako základ pro nově plánovanou počítačovou sestavu na památku několik měsíců zesnulého IQEho a když to bylo vzhledem k zastaralosti stroje odmítnuto, ihned poslal finanční dar na jeho sestavení. Opět svérázně : hotovost v pouze zalepené obálce, posláno bez doporučení příjemci, rovnou do schránky.

Život na fóru s Jirkou Eislerem

Pomalu jsme jej poznávali jako veselého chlapíka, který ale nijak své názory nezaobaloval. Psal přímo, co měl na jazyku, tak jak to cítil, tak jak to nikdo jiný do té doby na našem fóru nedělal.

Nikdy si čtenář nebyl jistý, co z napsaného myslí vážně, z čeho (a koho) si případně dělá srandu a co je vlastně myšlenkou celého příspěvku.

Někdy někomu šlápnul na kuří oko, jindy se nebál přímo napsat, že udělal nějakou hloupost, ale vždy se snažil naplno pomáhat. Svým počítačovým výkonem, radami, i zapojením do mezitýmových soutěží. Snažil se pomáhat všude jak mohl, dle svých možností. Mnohdy až za hranou toho, co by pro distribuované výpočty a tým CNT udělala většina počtářů:

Problémy s vlastním počítačem (kterým se vždy snažil pomoci na osobně vybraných projektech maximálně co bylo možné), jej provázely po celá léta. Nakonec se rozhodl koupit zcela nový počítač a ten starý věnovat do týmové provozovny.

Rok běžel počítač bez větších problémů k velké Jirkově radosti, ale jelikož na tom byl se zdravím čím dál hůře, již nezvládal se starat o jeho údržbu. Tedy hlavně čištění větráků a filtrů a teploty na CPU i grafice stoupaly do nebezpečných výšin. Občas tedy Jirka na fóru zavolal o pomoc a vždy se našel někdo ochotný se u něj zastavit a pomoci mu s údržbou.


Jirka s jedním ze svých psů - Erko

Týmové aktivity

Jirka byl za osm let svého působení na fóru velmi aktivním členem týmu. Celkem napsal 4528 příspěvků (tedy v půměru 1,5 za den), stovky soukromých zpráv a e-mailů. Snažil se mnohdy vtipnou i zábavnou formou oživit atmosféru. K tomuto účelu i vznikla úplně nová sekce fóra, která stále pokračuje a tou jsou OT témata v každém kalendářním měsíci. V těchto tématech se vedou všeobecné diskuse s libovolným zaměřením. Jak o distribuovaných výpočtech, tak o počítačích a běžném životě.
Poslední příspěvek na diskusní fórum CNT Jirka napsal dne 10. 5. 2018 ve 14:41.

Svým počítačovým vybavením pomáhal nejen ve zpracovávání vědeckých dat pro jednotlivé projekty, ale i týmu v každé soutěži, do které jsme se zapojili. Sám si z důchodu nemohl dovolit pořízení vícero počítačů, ale využil možnosti, kterou CNT nabízí od roku 2016 a stal se sponzorem provozu dvou počítačů v majetku týmu. Celkem tedy na jeho účet od té doby počítaly tři počítače a výrazně začal stoupat i v týmových statistikách. Ještě před svou smrtí se dočkal postupu mezi dvacítku největších přispěvatelů výkonu v historii CNT, z čehož měl velkou radost.

Během svého působení v týmu pomohl i několika finančními a hmotnými (počítačovými díly) dary. Týmu věnoval i svůj počítač, na kterém s distribuovanými výpočty začínal.

Jeho činnost podporovali i jeho nejbližší. Pomáhali mu, aby se do posledních dní mohl o výpočty sám starat a po jeho smrti na jeho činnost částečně i navázali. Jednak týmu věnovali jeho poslední počítač, ale hlavně se rozhodli týmové počítače, které za svého života sponzoroval a které počítaly na jeho účet, budou finančně nadále sponzorovat. Jirkův osobní počítač byl převezen do sídla CNT a tam počítá dosud distribuované výpočty. Jirka je tedy do značné míry s námi dál, a jeho snaha pokračuje tímto způsobem i po jeho smrti.

Poslední závod Jirky Eislera

Obrovský mezitýmový turnaj BOINC Pentathlon byl pro Jirku vždy obrovskou událostí, ostatně jako i pro několik dalších desítek členů našeho týmu. Jirka byl od mládí velký sportovec a tato výzva (první ročník soutěže 2010) jej vyprovokovala i k prvnímu z mnoha příspěvků na našem fóru. Ročník 2018 byl ale bohužel tím posledním, kde si s námi mohl zasoutěžit. Za velké pomoci blízkých a se značnými zdravotními obtížemi se v průběhu turnaje dostával ke svému soutěžnímu počítači, na který nikomu jinému nedovolil sáhnout. Odtud ostatně i vzdáleně ovládal dva adoptované týmové počítače.
V průběhu turnaje stále častěji volal forestovi, aby za něj ovládal počítače na dálku a nakonec mu i dva dny před jeho koncem předal své přístupové údaje k projektům. Prý kdyby se něco stalo. Jako by tušil, že jeho životní pouť již nebude dlouhá.
 

Na Jirkovu památku jen měsíc po jeho smrti daroval neznámý dárce počítač za rovných 100.000,-Kč, který se souhlasem rodiny nese jeho jméno PC-Jiří Eisler. Byl umístěn do sídla společnosti CNT a jeho provoz od té doby sponzoruje paní Vlasta. Jedou na něm Jirkovy nejoblíbenější projekty, pokud ovšem neprobíhají nějaké ty turnaje. Těch se samozřejmě účastní plnou silou, tak jak by to Jirka chtěl.

Fotky počítače a popis konfigurace najdete v naší týmové fotogalerii =>>
https://gallery.czechnationalteam.cz/thumbnails.php?album=58

Kdo to vlastně byl Jiří Eisler

Jiří Eisler se narodil 14. září 1947, jako syn malíře a bohéma Jiřího Eislera (1927).

Studium:

  • 1963-1966 Gymnázium Voděradská, Praha
  • 1966-1969 ČVUT , Praha
  • 1969 – v podstatě do své smrti studentem Filozofické fakulty UK, Praha

V roce 1976 se oženil a z manželství vzešlo jediné jeho dítě – dcera Kateřina. Po osmi letech se manželství bohužel rozpadlo, ale nikoliv ve zlém. Nadále se často stýkal se svojí dcerou, se kterou měl moc hezký vztah.

„Jako táta byl bezvadnej, děti mi ho záviděli.
Když se od nás odstěhoval tak jsem se spolužáky chodila k němu domů a tam nás učil buď chemii pomocí různých pokusů aby nás to začalo bavit, kolikrát vyrobil i nějaké třaskaviny. Nebo nás nechal bruslit na dvoře a mezi tím nám vykládal látku, kterou jsme měli mít na zkoušení, aniž by použil učebnici a bylo jedno jestli to byla fyzika, chemie, přírodověda nebo dějepis. „

Se svou životní partnerku (Vlastou) se seznámil v roce 1988. Našel v ní člověka, který byl tak sečtělý jako on a mohl s ní vše rozebírat. Prožili spolu třicet let nelehkého společného života.

Profesní  zkušenosti a zaměstnání

Začínal jako operátor sálového počítače Minsk 32 a mikropočítače Kongsberg. Dále se živil jako projektant a programátor v Projektovém ústavu dopravních a inženýrských staveb. Byl jedním z průkopníků digitálního modelování terénu, modelů rudných ložisek a archeologických lokalit.
Byl autorem a spoluautorem mnoha odborných příruček a publikací z oboru modelování terénu a archeologie.

Dále se profesně věnoval i oboru zemědělství, kde se zabýval dynamikou příjmu živin a z tohoto oboru je i autorem několika zlepšovacích návrhů a patentů. V období od revoluce 1989 do důchodu již oblast počítačů postupně opustil. Věnoval se částečně výuce a se psy práci pro bezpečnostní agentury.

Jaké měl kromě počítačů v životě další koníčky?

Byl sportovec, jezdil závodně vodní slalom na kajaku (mistr republiky), dělal kulturistiku, věnoval se horolezectví (bez zajištění) a mládí procestoval skoro celou Evropu stopem.
Miloval knihy, kromě odborné literatury, rád četl sci-fi a detektivky. Zajímal se o astronomii, archeologii, fyziku, čtení časopisů Vesmír, Kozmos, Astropis, Scient.American …

Byl také velkým milovníkem zvířat, hlavně psů. Dle paní Vlasty je měl raději než lidi. Jirkova sestra měla chovnou stanici německých ovčáků, takže několik psů této rasy získal postupně od ní. Posledním Jirkovým psem byla nakonec křížená rotvajlerka Káča II (pojmenovaná po dceři).

Život s DC a CNT

V důchodovém věku se začaly objevovat drobné zdravotní potíže a tak kromě procházek se psy jeho čas vyplňovala jen televize, četba a internet. A právě tam v dubnu 2010 narazil na stránky CNT a distribuované výpočty. Dle paní Vlasty „byly poslední roky jeho jediný smysl života“.
Prvními projekty, do kterých se Jirka připojil byly Seti@home a Rosetta. Poté za několik dní přišel první ročník Pentathlonu, který ho přiměl k zapojení do dalších soutěžních projektů, zapojení do veřejných diskusí a života v DC komunitě.

Postupně jej osobně navštívilo několik členů CNT. Často aby mu pomohli s vylepšením počítače, nebo jeho údržbou. V roce 2014 se za ním vypravilo několik účastníků jarního srazu CNT. Toto setkání bylo pro všechny velice vřelé a příjemné.

Přes stále se prohlubující zdravotní potíže se distribuovaným výpočtům věnoval naplno, jak bylo v jeho možnostech. Asi nejlépe jeho zápal vystihuje opět paní Vlasta „byly dny a týdny, kdy nemohl vstát z postele, jak byl slabý, ani na záchod nemohl dojít, ale k počítači se vždy snažil dostat“.
Distribuované výpočty si obsluhoval sám. Až do posledních dní nikomu nesdělil své přihlašovací údaje k projektům a vše si dle instrukcí nastavoval, jak potřeboval.

Dne 19. 5. 2018 končil ve 2h ráno devátý ročník Pentathlonu. Všichni soutěžící jej znají velice dobře, ale pro ty ostatní připomenu, že turnaj probíhá naráz na několika projektech, po dobu dvou týdnů, plus několik dní trvá příprava. Ještě v průběhu předposledního dne soutěže Jirka s forestem konzultoval skvělé výsledky týmu a měl velkou radost ze získané medaile na projektu Rosetta. Jinak ale působil hodně unaveně a odevzdaně.  Chvíli po rozhovoru mu poslal své přihlašovací údaje k projektovým účtům a pro vzdálenou správu osobního počítače.

Své zdravotní problémy dlouhodobě odmítal řešit s lékaři. Měl vůči nim velkou averzi, z důvodu špatných zkušeností s léčbou rakoviny u obou svých rodičů. Řešil je tedy po svém, jak uznal za vhodné. Dne 19.5.2018 to ale již nezvládl a mezi 23 a 24h při převozu do nemocnice zemřel.

Dle vyjádření jeho nejbližších byl Jirka čestný člověk, dobrý otec a skvělý manžel.
Vyjádření členů našeho týmu a jejich reakci si můžete pročíst přímo na našem fóru: https://forum.czechnationalteam.cz/viewtopic.php?f=2&t=4699&hilit=eisler&start=60

Koláče pro Jirku Eislera

Na Jirkovu památku a počest se vedení týmu rozhodlo, že každoročně uspořádá výroční turnaj na jeho počest. Turnaj bude probíhat na projektu Collatz (případně alternativním, kdyby již nebyl v provozu) a bude trvat týden. Odstartuje hned po Pentathlonu večer ve 23:00h, tedy v době, kdy nás Jirka opustil. Pro projekt Collatz odvedl osobně největší porci výkonu, tak se jej pokusíme alespoň tento jeden týden v roce v co největším počtu napodobit. První ročník odstartoval 19.5.2019 ve 23:00h. Turnaj má na našich stránkách samostatné statistiky, ve kterých se účastníci mohou i poprat o umístění.

V roce 2021 soutěžní projekt Collatz nahradil Asteroids@home a pro ročník 2022 byl zvolen projekt Cosmology @home.

Závěr

Závěrem se souhlasem rodiny přikládáme ještě k nahlédnutí Jirkův životopis. Psal jej sám a rozesílal v této podobě na přelomu tisíciletí, když hledal práci. Další přílohou je i dalo by se říci motivační dopis, který poslal jednomu z potenciálních zaměstnavatelů. Obojí nese jasný Jirkův rukopis, tak jak jsme jej i všichni poznali.

Autor článku: Forest
Korektura: JardaM

 

Rubrika:


Nahoru