Závěrečné shrnutí soutěže ve školách i mezi nimi

Tento článek popisuje výsledky soutěže, ohodnocení škol s největším odevzdaným množstvím výpočetního výkonu, i plány do budoucna.

Máme za sebou první ročník soutěže škol v distribuovaných výpočtech. Od měsíce října 2011 do května 2012 se školy a jejich pomocníci zapojili do výzkumu na celkem osmi pečlivě vybraných projektech. V průběhu soutěže se seznámili s výpočty v oblastech biologie, astronomie, kryptografie, fyziky i matematiky. Velká účast škol i žáků posunula výzkum na projektech a zanechali tak výraznou stopu i ve světových statistikách. Ty jasně ukazují, kde a o kolik došlo během soutěžního měsíce k navýšení běžně poskytovaného výkonu Czech National Teamu (CNT) v každém ze soutěžních projektů:

Říjen 2011 - projekt malariacontrol.net

odevzdaný výkon soutěžících: 5.674.973 kreditů

Listopad 2011, projekt - Einstein@Home

odevzdaný výkon soutěžících: 24.896.776 kreditů

Prosinec 2011, projekt - World Community Grid

odevzdaný výkon soutěžících: 12.977.699 kreditů

Leden 2012, projekt - Rosetta@home

odevzdaný výkon soutěžících: 12.823.392 kreditů

Únor 2012, projekt - yoyo@home

odevzdaný výkon soutěžících: 48.363.725 kreditů

Březen 2012, projekt - POEM@HOME

odevzdaný výkon soutěžících: 118.224.095 kreditů

Duben 2012, projekt - EDGeS@Home

odevzdaný výkon soutěžících: 16.120.263 kreditů

Květen 2012, projekt - SZTAKI Desktop Grid

odevzdaný výkon soutěžících: 13.308.897 kreditů

Celkem byl tedy v průběhu soutěže odevzdán všemi soutěžícími výkon 252.389.820 kreditů. Výsledky škol v jednotlivých měsících naleznete na subdoméně soutěže.

Do soutěže se během těch osmi měsíců zapojilo 94 škol všech stupňů, které zastupovalo celkem 491 počtářů. Během soutěže se seznámili s výpočty prostřednictvím CPU i grafických karet a zažili i spoustu napětí a strategických zvratů. Na mnohých školách byla soutěž využita i jako součást výuky výpočetní techniky a k seznámení s možnostmi současných domácích a kancelářských počítačů. Mnozí studenti poskytli do soutěže vše, co mohli a dokonce i vyhledali pomoc u kamarádů a rodičů. Někteří ve snaze dosáhnou lepší pozice (osobní i školní) nechávali svůj počítač puštěný i nad rámec běžného provozu a o to více pomohli se zpracováváním množství dat na projektech. Bohužel není v možnostech naší organizace všechny studenty za jejich odvedenou práci nějak odměnit. Distribuované výpočty jsou činností neziskovou a všichni účastníci o tom byli informováni. Chtěl bych jim alespoň tedy zde za pořadatele soutěže moc poděkovat za každý zpracovaný kousek práce a popřát jim v dalších činnostech mnoho úspěchů. Váš výkon byl využit tím nejlepším možným způsobem a až budete číst v budoucnu některý ze článků o distribuovaných výpočtech a jejich výsledcích, můžete si říct "toho jsem se také účastnil".

Pro soutěž samotnou se nám podařilo získat sponzora, a tak alespoň školy s největším odvedeným výkonem budou mít na účast v soutěži trvalou památku. Věcné ceny do soutěže pro první tři školy poskytl internetový obchod s výpočetní technikou CZC.cz a mají tuto podobu:

1. místo, školní tým Uhelný trh

Základní škola Uhelný trh, Uhelný trh 4/425, Praha 1, 11000, http://www.uhelnytrh.cz získává výkonný počítač s procesorem Intel Core i5-3450S, 8GB paměti, grafickou kartou nV GTX560 Ti a 21" monitorem Acer P226HQVb.

Tito malí bojovníci ze čtvrté třídy základní školy, vedli úspěšné tažení za prvním místem v soutěži, kde porazili mnoho střední i vysoké školy. Vzkaz pro všechny, kdo se těší v budoucnu na další ročník soutěže - "už se ho nemohou dočkat"

2. místo, školní tým Střední průmyslová škola Ostrov

Střední průmyslová škola Ostrov, Jáchymovská 1, Ostrov, 36311, http://www.spsostrov.cz získává kompaktní LCD projektor Sony VPL-EX100

Zástupce ředitele školy právem hrdý na to, co studenti dokázali a jak je to bavilo.

3. místo, školní tým Gymnázium, Strakonice, Máchova 174

Gymnázium, Strakonice, Máchova 174, Máchova 174, Strakonice, 38648, http://www.gymstr.cz získává barevnou multifunkční tiskárnu Epson WorkForce Pro WP-4515 DN

Cenu si převzal sám pan ředitel, kterého soutěž zaujala stejně, jako některé ze studentů školy.

Mimo tyto hodnotné ceny se vedení CNT rozhodlo zaslat prvním desíti školám v pořadí zarámovaný certifikát, který navždy bude důkazem o pomoci školy ve skutečné výzkumné činnosti. Certifikát ukazuje jak celkové umístění v soutěži, tak i množství odvedeného výkonu. Tento certifikát si mohou zároveň všechny zúčastněné školy stáhnout přímo na stránkách soutěže http://soutez.czechnationalteam.cz/ a samy vytisknout.

Jednalo se o první ročník soutěže, která svým zaměřením ve světovém měřítku nemá obdoby. Dosud žádná organizace nepořádala seznámení mládeže s distribuovanými výpočty v takovém rozsahu, s tak velkou podporou dalších vědeckých neziskových organizací a státu. Pro Czech National Team jako organizátora soutěže to vůbec nebyl snadný úkol a obnášelo to spoustu volného času i energie. V průběhu soutěže došlo k několika menším výpadkům i na samotných projektech, ale situace byla shodná pro všechny účastníky. Za tyto drobné problémy se omlouváme, ale z důvodů velkého zájmu lidí z celého světa o účast na projektech a délce soutěže nebylo v našich silách jim předejít.

Vzhledem k velkému zájmu o soutěž a oblast distribuovaných výpočtů na školách se budeme snažit akci zopakovat. Bohužel to není reálné hned v dalším školním roce, jelikož všichni členové organizačního kolektivu tuto činnost dělají pouze ve svém volném čase a práce s přípravou je opravdu hodně. Také je třeba důkladně tento první ročník vyhodnotit a projednat případná vylepšení. Budeme se snažit soutěž tedy připravit v některém z dalších školních roků a to ještě atraktivnější a pro studenty samotné přínosnější. Rovněž se chystáme na větší mediální propagaci ve spolupráci s partnery soutěže, kterým tímto za spolupráci na prvním ročníku moc děkujeme.

Účast na distribuovaných výpočtech není ale nijak podmíněna samotnou soutěží. Je to činnost, které se věnují miliony lidí po celém světě a to již více než dvě desetiletí. Spousta lidí má tuto činnost jako koníčka a nebo nejvhodnější formu přímé pomoci výzkumu v oblastech humanitárních, výzkumu prevence a léčby smrtelných nemocí. Další mají zájem se podílet na rozvoji nových technologií, hledání řešení matematických operací, rozvoji astronomie, nebo výzkumu zemského klimatu. Není náhodou, že počet členů českého národního týmu (CNT) přesáhl 11.000. Česká republika je světovou velmocí v množství denně odváděného počítačového výkonu pro tuto neziskovou vědeckou činnost v poměru na počet obyvatel země. Množství výpočetního výkonu takto poskytovaného dobrovolníky u nás přesahuje několikanásobně výkon vědeckých superpočítačů na našem území. Přitom se jedná z velké části o zbytkový výkon počítačů, které jsou kvůli různým činnostem jejich majitelů stejně v provozu. V této oblasti vzniká už i první projekt distribuovaných výpočtů v systému BOINC u nás a do budoucna jich bude, doufejme i víc. Brzy se tedy dočkáme i možnosti přímé účasti na vědeckém výzkumu vlastní země.

Možnost zapojení svého počítače máme tedy všichni a nabídka projektů je opravdu široká. Jde jen o chuť pomoci a trochu času si program nainstalovat. Doufejme, že mnohé studenty v našich řadách uvidíme i nadále a že se nám společně podaří v budoucnu uspořádat další ročník soutěžení na školách i mezi nimi.

Za organizační tým Dušan Vykouřil (forest)

Korektoři:
Ondřej Hájek (nenym)
Vít Kliber (vkliber)
 

Svůj komentář na tento článek, co by mělo být opraveno, či doplněno můžete napsat do této sekce na našem týmovém fóru. Téma s komentářem k tomuto konkrétnímu článku, by mělo nést stejný název, jako článek na webu.

Rubrika:


Nahoru