Profil uživatele vkliber

Profil uživatele, který pro DC výpočty a tým CNT dělá něco nad rámec běžného počtáře na projektech.

Profil uživatele vkliber Jméno
Vít
Příjmení
Kliber
Nick
vkliber
Rok narození
1968
Bydliště
Ostrava
Vztah k CNT či jiná funkce v DC komunitě
Aktivní počtář, správce obsahu subdomény stats.czechnationalteam.cz

Stručná charakteristika uživatele

Souhrn Zpracovatel podpisů, statistik a turnajů pro CNT. Správce obsahu subdomény stats a autor CNT skinu pro BM.
Zájmy Rodina, práce, sport, film, hospůdky, hlavolamy.
Něco o rodině Manželka, syn, dcera, křeček.
Něco o kvalifikaci
a práci
5-ti leté studium na VŠB v Ostravě, fakulta Strojní, obor se zaměřením na roboty a manipulátory. Od roku 1992 práce v IT se specializací na databáze a ekonomický a bankovní software.
Motto: Proč se mít nejlépe, když se můžu mít čím dál tím stejně.
DC Statistiky: systém BOINC

Otázky ohledně DC

Kdy a kde jsi se poprvé setkal s DC
Tuším někdy na přelomu 2005-06 jsem při své práci (hromadné zpracování velkého objemu dat uložených v XML souborech) při hledání informací na netu narazil na BOINC na stránkách berkeley, stránku si dal do záložek a na další 2 měsíce zapoměl, po té se k tomu vrátil, pročetl pár informací stáhl si BM a zase na pár měsíců zapoměl, pak jsem si teprve vyhledal informace i na české scéně a začal počítat v týmu CNT.
Kdy jsi se poprvé zapojil do DC a do kterého projektu?
3.8.2006 do projektu SETI@Home.
Jaký je tvůj celkový pohled na DC projekty a systém BOINC za dobu svého působení v komunitě počtářů DC projektů?
Můj pohled (z profesního hlediska) je více zaměřen na principy fungování DC projektů než na obsah jednotlivých projektů. Z tohoto hlediska mě fascinuje jak myšlenka, tak i její zpracování a jsem v očekávání čeho se ještě dočkáme … kdy budou počítat naše DVD přehrávače, ledničky, pračky a všechny ostatní nejen domácí spotřebiče, v kterých konec konců nějaký ten procesor dřímá.
Co tě přimělo k aktivní činnosti pro DC komunitu, tedy práci překračující rámec běžného počtáře?
Práce pro CNT přišla tak nějak sama od sebe, kdy jsem si vytvořil Skin pro BM v barvách CNT, následně jsem začal přemýšlet o týmových podpisech a po domluvě s forestem, který poskyt subdoménu stats jsem v tom až po uši :-)
Co tě na té práci nejvíc baví?
Většinou to o co se zajímám mě baví, proto mě baví vytvářet udělátka a prográmky pro zpracování dat a jejich prezentaci. A těší mě, že své znalosti mohu poskytnout i jinak, než jen pro vlastní výdělek.
Na kolikáté příčce mezi tvými zájmy jsou DC projekty a co je na prvním místě?
Na prvním místě jednoznačně rodina, potom práce a DC hned na třetím místě.
Co dle tvého názoru nejvíce brání většímu rozvoji DC výpočtů?
Určitě to je nedostatečná osvěta a reklama, která by přilákala více zájemců a taky nepochopení a zatrvrzelost lidí, kteří mají neopodstatněné obavy o svůj počítač, obavu z toho, že se jim budou na počítač automaticky stahovat nějaké data a jiná budou odesílána, a přitom se neuvědomují, že to programy které již mají dělají, ale oni o tom vůbec neví. V neposlední řadě to je nedostatek naprosto hmatatelných výsledků jednotlivých projektů.
Co myslíš, že je nejdůležitější udělat pro lepší osvětu v této oblasti?
Nejdůležitější je asi trpělivost a netlačit na pilu. Takový televizní půlhodinový pořad o BOINC (v hlavním vysílacím čase) by byl výborný, ale zůstaňme na zemi, navíc s tendencí, s kterou naše TV stanice prezentují běžné zprávy by z toho mohl vzniknout dojem, že DC projekty spasí svět. Spíše bych se zaměřil na akademickou půdu a dovedu si představit stav, kdy se jednotlivé univerzity či školy budou předhánět (a budou to považovat za prestiž) kolik toho spočítali pro BOINC. A zase v neposlední řadě to je konkrétní hmatatelný výsledek některého z projektů. Nic neudělá větší reklamu, než když si půjdu do lékárny koupit lék a na krabičce bude logo a text : "Tento lék byl vyvinut pomocí systému BOINC". Toto ovšem neovlivníme a proto ta trpělivost.
Jaký je tvůj BEST DC projekt a proč.
Nejvíce, především i díky mé profesi, mě zajímá projekt DepSpid. Z klasických projektů to je QMC a Zivis (nyní pozastaven).
Jaké zaměření projektu ti dosud v nabídce schází?
Líbí se mi projekty z oboru nanotechnologií a mikromechaniky, ale postrádám projekt čistě zabývající se oborem materiálového inženýrství. První vlaštovka se objevila díky polskému projektu Nagrzewanie Stali (Steel Heating), který úspěšně ukončil první přípravnou fázi a v současné době je pozastaven.

Nahoru