Cílem projektu GO Fight Against Malaria je objevit slibné kandidáty na účinné látky, které by mohly být využity pro vývoj léků proti rezistentním formám malárie. Výpočetní výkon projektu World Community Grid bude využíván k počítačovým simulacím interakcí mezi miliony chemických sloučenin na určité cílové proteiny, aby bylo možno předpovědět jejich schopnost eliminovat virus malárie. Nejlepší kandidáti na sloučeniny budou testováni a dále zkoumáni.

Malárie je jedním ze tří nejnebezpečnějších infekčních onemocnění na světě a je způsobena parazity, které infikují lidi i zvířata. Malárii přenáší výhradně samičky komára rodu Anopheles tím, že pijí krev nakažených hostitelů a předávají ji i s parazity jiným hostitelům, od kterých pijí krev později. Když se tito parazité replikují v červených krvinkách (které paraziti používají pro výživu), objeví se příznaky malárie. Malárie zpočátku způsobuje horečky a bolesti hlavy, ve vážných případech pak vede ke křečím nebo smrti. Plasmodium falciparum je parazit, který způsobuje nejnebezpečnější formu malárie, zabíjí více lidí než kterýkoli jiný parazit na planetě. Více než 3 miliardy lidí jsou vystaveny riziku infekce malárií.
I když existuje mnoho schválených léků, které dokáží vyléčit malárii, existují zmutované kmeny odolné vůči různým lékům, které jsou současnými léky nevyléčitelné. Vzhledem k tomu, že nové mutantní kmeny se stále rozvíjejí a šíří po celém světě, objevování a vývoj nových druhů léků, které mohou léčit infekci těchto zmutovaných kmenů malárie, je významnou globální prioritou v oblasti zdraví.

Vědci ze Scrippsova výzkumného ústavu v La Jolla, Kalifornie, USA, využijí projektu IBM World Community Grid k výpočetnímu vyhodnocení milionů kandidátských sloučenin proti konkrétním molekulám parazita způsobujícího malárii. Pokud by bylo možné takové molekuly potlačit, mohli by být pacienti infikovaní malárií potenciálně vyléčeni. Simulace budou odhadovat schopnost kandidátských sloučenin potlačit konkrétní molekuly, které parazit potřebuje ke svému přežití a k dalšímu šíření. Zvláštní priorita bude věnována cílům a kandidátským sloučeninám, které by mohly napadnout zmutované rezistentní kmeny parazita malárie. Výpočetní výkon projektu IBM World Community Grid může zkrátit na jeden rok to, co by normálně trvalo nejméně sto let, při využití výpočetního výkonu dostupného vědcům ve Scrippsově Výzkumném ústavu. Výsledky vypočtené díky projektu World Community Grid budou veřejně k dispozici pro všechny vědce, kteří je budou využívat ve svém výzkumu vedoucímu k vývoji léků pro boj s malárií.

Zdroje: World Community Grid
Překlad: Dzordzik
Korektura: forest + JardaM


Nahoru