On-line vzdálená správa počítačů po internetu           
 

Úvod

Systém BAM je jedním z několika nástrojů pro vzdálenou správu počítačů zapojených do projektů BOINC pod vašim účtem. Jeho prostřednictvím lze obsluhovat počítače které byly k vašemu BAM účtu připojeny.

+ Hlavní předností tohoto systému je bezproblémový přístup k nastavení z jakéhokoliv počítače který je připojený k internetu. Stačí vám k tomu jen znát svůj NICK (registrační jméno) a heslo (které si sami zvolíte). Tedy nemusí se nic na počítač instalovat, nemusíte nosit sebou žádný program a na počítači ze kterého chcete úpravy provést (či jen zkontrolovat chod nebo výsledky práce) vůbec nemusí být BOINC nainstalován.
+ V systému BAM lze snadno několika kliknutími svůj počítač (nebo i celé skupiny počítačů) na dálku připojit k dalšímu projektu, od toho současného se odpojit, přenastavit poměr rozdělení výkonu na jednotlivé projekty, přenastavit dobu výpočtu, rychlost stahování, počet zapojených procesorů a mnoho dalších užitečných věcí.
+ Systém BAM je ideálním nástrojem pro správu počítačů ke kterým se dostanete jen například jednou za měsíc a to odkudkoliv. Například se díky BAM můžete starat o správu BOINC Managera u kamaráda který obsluhovat BOINC nezvládá, ale pomáhat projektům by chtěl. Proč v takových případech čekat než se k danému počítači dostanete (třeba i týdny), když se stačí připojit odkudkoliv na internet a vše na dálku přenastavit hned?
+ Prostřednictvím BAM lze také provádět registraci uživatelského účtu na projektu, což je velice užitečné hlavně pro nováčky, kteří se tak nemusejí registrovat na každém projektu zvlášť ručně, ale stačí je zde jen zaškrtat a jedním kliknutím se registrovat do všech více než 40 projektů BOINC a to se stejným e-mailem i heslem.
+ Díky těmto funkcím není potřeba přenastavovat každý počítač zvlášť, hledat adresy a přihlašovací údaje ke každému projektu, snadno při výpadku práce přehodit všechny své počítače na jiný projekt či kontrolovat zda lze na nových projektech již založit svůj účet.

- Nedostatkem systému je delší doba pro uskuteční změny nastavení na jednotlivých počítačích a také částečné omezení množství nastavení oproti některým jiným programům.
- Stejně jako je snadná obsluha BAM, je velice snadné si špatným nastavení rozhodit celou svou správu na projektech a také svůj NICK na jednotlivých projektech, takže je potřeba s BAM zacházet s rozmyslem a dávat si pozor na to co děláte.
 

Registrace


Na této adrese najdete v levém horním rohu tlačítko pro registraci do Správce účtu BOINC (BAM), takže klikněte na Registrovat.

 


Vyplňte své registrační údaje. Nejdůležitější je zvolit své Uživatelské jméno (již neobsazený NICK) a také skutečný a funkční e-mail.

 


Pokud vše vyplníte správně, tak se vám zobrazí tato hláška.
Doporučuji minimálně na tu chvilku vypnout všechny SPAM ochrany na mailu, jelikož právě tam jsem registrační mail nakonec po pár nezdařených pokusech našel.

 


Zhruba do 5 minut by vám měl přijít e-mail na potvrzení registrace. Klikněte na jediný odkaz v mailu.

 


Pokud vám přijde e-mail s odkazem končícím na } tak se vám ukáže přesně tato hláška. Takže umažte } a potvrďte adresu znovu.

 


Pokud ověření registrace bude provedeno v pořádku, budete rovnou přesměrování na Hlavní stránku vašeho účtu BAM.

 


V nastavení vašeho účtu lze upravit údaje zadané při registraci.

 

Základní nastavení BAM


Na BAM stejně jako na projektech lze mít svůj vlastní profil, který si můžete upravit dle libosti.

 


Stejně jako na projektech, i zde si můžete vložit vlastní obrázek, dle uvedeních parametrů.

 


Váš konečný účet muže vypadat třeba takto.

 


Seznam projektů je dost důležitá věc. Napřed se ale musíte do jednotlivých projektů registrovat, či zadat BAM aby vaši již existující registraci na projektu našel.
Abyste tedy doplnili seznam projektů, klikněte na záložku Zapsat se do projektu.

 


Máte zde dvě možnosti Vytvořit nový účet a Najít již existující účet. Zaškrtejte počet projektů a volby jak potřebujete a klikněte na Start.

 


Když se potom vrátíte na Seznam projektů naleznete v něm projekty, u kterých už BAM eviduje váš účet po předchozím vyhledávání/vytvoření.

 


Když kliknete na Zdroje, dostanete se na stránku rychlé volby, kde lze nastavit jek do kterého projektu mají být nové počítače automaticky zapojeny, tak i hromadné zapojení/odpojení všech počítačů z některého projektu.
Nyní se tedy můžeme vrhnout do samotného připojení počítače do systému BAM.

 

Přihlášení počítače do BAM


V BOINC Managerovi klikněte na záložku Nástroje a následně Připojit ke Správci účtu

 


Klikněte na Další

 


Zde napište adresu správce účtu, v našem případě BAM.

 


Vložte tedy adresu bam.boincstats.com
Před adresu nepište ani www, ani http:// , prostě jen tak jak je to na obrázku.

 


Po kliknutí na Další, bude chvilku trvat komunikace se serverem.

 


Poté budete požádáni o vložení vašeho NICKu a hesla k BAM účtu.

 


BOINC Manager si poté bude chvilku ověřovat zadané údaje.

 


Pokud dojde správně k navázání spojení a vložené údaje budou ověřeny správně, je vaše připojení k BAM hotové.

 


Pro okamžitou aktualizaci jakýchkoliv změn na účtu BAM je v BOINC Managerovi přímo tato volba.

 

Podrobné nastavení počítačů prostřednictvím systému BAM


Po úspěšném přihlášení počítače k BAM se na vašem BAM účtu tento počítač ukáže v seznamu počítačů.

 


Po kliknutí na něj se vám zobrazí základní informace o něm i nainstalovaném BOINC Managerovi.
Dále se vám zobrazí do kterého projektu je počítač zapojen a podíl rozvržení výkonu mezi projekty.
Jednoduchým kliknutím můžete počítači změnit projekt, či upravit rozložení výkonu na vícero projektech do kterých je zapojen.

 


Kolonka preference funguje obdobně jako Preference na jednotlivých projektech, ovšem s tím rozdílem že si můžete vytvořit své vlastní profily a ty pak přidělovat jednotlivým počítačům. Tímto způsobem si lze počítače rozdělit na skupinky bez rozdílu toho do kterých projektů a v jakém poměru jsou zapojeny a tyto skupinky pak naráz prostřednictvím BAM ovládat.

 


Volby pro nastavení jsou obdobné jako na většině projektů.

 


Záložka Nastavení fóra je nastavení profilu pro komunikaci na fóru BOINCStats.

 


Je zde široká škála nastavení jako na každém fóru.

 


Nastavení týmů je také velká výhoda BAM. Zde si můžete snadno rozhodovat o tom na jakém projektu ve kterém týmu budete zařazeni.

 


Po vyhledání týmu se k němu můžete přihlásit.

 


Pokud přihlášení proběhne úspěšně, zobrazí se vám tato hláška.

 


A následně se i členství v týmu ukáže v seznamu projektů.

 


Detailní statistiky jsou jednotné se statistikami BOINCStats. Pokud náhodou váš účet BAM ještě nenalezne, zobrazí se vám toto upozornění.
Pokud jste si teprve nyní založili účet BAM, tak je to zcela normální. Pro získání potřebných údajů do statistik je třeba alespoň 2 dny provozu a odevzdávání výsledků na některém z projektů.

 


Hodnocení projektů je dobré jak pro jejich zakladatele, tak pro nováčky kteří se díky tomu mohou snadněji orientovat který projekt je u uživatelů nejoblíbenější.

 


Poskytování aktuálních informací z BAM prostřednictvím SMS je placená služba, ale kdo chce, může si nakoupit balíček SMS a pak bude o všem touto formou informován.

 


V BAM Nastavení jsou dvě důležité volby a to jak hromadné vypnutí správy BAM na vašich účtech, tak i časový limit pro komunikaci vašich počítačů se serverem BAM.

 


V nastavení BOINCStats si lze snadno navolit co a jak se o vašem účtu bude generovat do sloučené statistiky na tomto serveru.

 


Nejlepších 5 dní je seznam dní kdy jste obdrželi nejvíce kreditu od založení vašeho BAM účtu.

 

Osobní statistiky BOINCStats/BAM


Další z mnoha výhod tohoto systému je možnost vytváření vlastních, individuálních statistik a to jak jednotlivých projektů, tak i týmů.
Na výběr je hned několik verzí:

 

 

 

 

 

 

 


Všechny zobrazené statistiky lze velice rozsáhle upravovat, takže kdo si s tím bude chtít vyhrát, jistě dosáhne opravdu individuálního dílka.

 

Odpojení od BAM


I tato volba samozřejmě v BOINCManagerovi po připojení k BAM systému přibude.

 


Stačí kliknout na Ano a počítač se začne opět řídit nastavením na projektu a zapomene že nějaký BAM vůbec kdy existoval.

Závěr

Tak a to je vše. Snažil jsem se tento systém popsat co možná nejobšírněji, ale zároveň tak aby se v tom dalo snadno kdykoliv zorientovat. Doufám že návod pomůže spoustě lidem kteří se dosud báli centrálního řízení BOINC na svých vícero počítačích, či jednom většinu času jinak nedostupném.
V případě jakéhokoliv problému, či nejasnosti, pište do sekce BAM přímo na našem týmovém fóru.

Svůj komentář na tento článek, co by mělo být opraveno, či doplněno můžete napsat do této sekce na našem týmovém fóru. Téma s komentářem k tomu konkrétnímu článku, by mělo nést stejný název, jako článek na webu.


Nahoru