Projekt se snaží na běžných počítačích simulovat rozložení dešťových srážek v Subsaharské Africe a díky výsledkům těchto simulací pomoci místním farmářům zvýšit jejich výnosy.

Problém

V Subsaharské Africe je 95% zemědělství závislé na dešťových srážkách. Díky tomu jsou přesné předpovědi počasí pro většinu místních obyvatel naprosto klíčové. Přestože jsou srážky v této oblasti převážně lokálnho charakteru, někdy prší jen v oblasti jedné farmy. Je obtížné předpovídat srážky pouze na základě satelitních dat, které ukazují především větší oblačné útvary.

Navrhované řešení

Prostřednictvím projektu Africa Rainfall Project vytvořili vědci z Delft University of Technology počítačové simulace lokálních srážek s vysokým rozlišením pro Subsaharskou Afriku. Díky tomu, že využívají výkon poskytnutý v rámci projektu World Community Grid, jsou schopni spouštět simulace s mnohem vyším rozlišením, které je nutné pro lokální dešťové srážky. Pro tento region jsou tyto informace nesmírně cenné.

Jakmile vědci z Africa Rainfall Projekt obdrží výsledky těchto simulací, budou porovnány s daty o srážkách od The Weather Company, satelitními daty a pozemním pozorováním. Pomůže to vědcům lépe porozumět boužkám, vylepšit předpovědní modely a přinést přesnější předpovědi srážek pro Subsaharskou Afriku. Farmáři tak dostanou včasnou informaci o tom kdy a kde zasít a úspěšněji tak vzdorovat klimatickým změnám.

Vědci z projektu World Community Grid obdrží hotové výsledky od dobrovolníků z celého světa a odešlou je týmu vědců do Delft University. Vědci poté začnou pracovat na náročném analyzování obdržených dat. Tento proces může trvat roky, ale bude mnohem rychlejší než doposud, kdy by to zabralo desetiletí, či by to nebylo možné vůbec.

"Toto je poprvé, kdy budeme schopni zmapovat celou srážkovou sezónu pro většinu území Afriky. Něco takového nikdy nebylo provedeno v takovém rozlišení" říká profesor Nick van de Giesen z Africa Rainfall Project.

Připojte se už dnes do World Community Grid a ty a tvůj počítač pomůže urychlit tento skutečně důležitý výzkum proafrický kontinent!

Zdroje: World Community Grid
Překlad: Dzordzik
Korektura: forest + JardaM


Nahoru